Saç Ekiminin Başarı Oranı Nedir?

Saç Ekiminin Başarı Oranı Nedir?

Saç Ekiminin Başarı Oranı Nedir?

Saç ekimi operasyonlarında en çok merak edilen konuların başında gelen ekim işleminin başarı oranı nedir sorusudur. Bu soruyu cevaplamak gerekirse, günümüz teknolojisiyle birlikte sürekli olarak kendini yenileyen tıp dünyasının aktif çalışması sonrasında saç ekimi operasyonlarındaki başarı oranı da oldukça yüksektir. Genellikle başarılı operasyonlar yapılmakta ve saç ekimi sonrasında ciddi bir problemle karşılaşılmamaktadır. Fakat bu sorunun çok daha detaylı cevaplanması gerekmektedir. Başarı oranı veya başarılı bir operasyon geçirebilir miyim soruları birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle yazıda aktaracağımız detaylara uyulduğu takdirde başarılı bir operasyon geçirme şansınız oldukça yüksektir. Başarılı bir operasyon geçirmeniz ilerleyen günlerdeki psikolojiniz ve öz güveniniz için çok önemli bir konumdadır.


Saç ekimini kimler yapmalıdır?

Saç ekimi operasyonlarında başarılı sonuçlar alınması için öncelikle alanında uzman doktorların saç ekimi işlemini yerine getirmesi gerekmektedir. Bu durum uzun seneler boyunca bu alana yönelmiş ve tecrübesi nedeniyle birçok konuya daha hakim olan doktorların daha başarılı sonuçlar almasından ileri gelmektedir. Günümüzde alanı olmadığı halde saç ekimi yapan doktorlar da bulunmaktadır. Bu tip hekimlere yaptırılan saç ekimlerinin sonuçları istediğiniz gibi olmayabilir. Bu nedenle plastik cerrahi uzmanı ya da dermatolog kişilere saç ekimi yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır. Sonuçları bakımından düşünüldüğünde hayatınızı çok farklı şekillerde etkileyecek böylesine bir operasyon için işinizi şansa bırakmamanız, uzman olmayan, belirli bir tecrübesi bulunmayan kişilere saç ekimi yaptırmamanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardandır.


Saç ekimi yapılacak merkezin önemi nedir?

Saç ekimin operasyonunda başarı oranını etkileyen faktörlerin başında da operasyonun yapılacağı merkezin kalitesi belirleyici olmaktadır. Kaliteli bir merkezde yapılacak olan operasyonlar, kliniğin kurumsal kimliğini oluşturması gibi nedenlerle başarılı geçecektir. Tabii ki saç ekimi yapılacak merkezin önemi sadece bu noktada bulunmamaktadır. Ekim işleminin yapılacağı merkez Bakanlık tarafından denetlenmeli ve alanında uzman doktorlar bulunmalıdır. Hijyenik şartlarda yapılmayan ve ameliyat ortamında gerçekleştirilmeyen saç ekimi operasyonları sonrasında bazı komplikasyonlar yaşanması mümkündür. Bu nedenle seçilecek olan merkezin önemi çok büyüktür. Büyük önem gösterilerek araştırılması, daha önceden saç ekimi yaptırmış olan yakınlarınızdan gerekli bilgilerin alınması da yararınıza olacaktır.


Başarılı bir saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi konusunda iki yöntem, teknik günümüzde ön plana çıkmıştır. Bir tanesi FUE tekniği dediğimiz yöntem, diğeri ise FUT tekniği adı verilen klasik yöntemdir. Bu iki yöntemde de saç ekiminin başarı oranı çok yüksektir. Fakat başarılı bir saç ekimi operasyonu yapılması için saçların doğal görünümde olması ve saç çizgisinin çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Saç çizgisi yanlış belirlendiği takdirde saçlar doğal bir görünüme kavuşmayacaktır. Bu nedenle saç çizgisinin belirlenmesinde uzman doktorun önemi çok büyüktür. Birçok farklı etkene göre değişebilen saç çizgisi belirlemede doktorla hasta ortak hareket etmektedir. Fakat saç çizgisi kişinin kafa yapısına uygun olarak belirlenmelidir. Çok aykırı saç çizgileri isteseniz dahi, uzman doktorunuz buna müsaade etmeyebilir. Bu da ileri görüşlü ve estetik bakışı kuvvetli doktora güvenmeniz gerektiği anlamına gelir. Çünkü uzun sürelerdir saç ekimi yapan ve işinde uzman olan doktorun dedikleri sizler için büyük önem taşımaktadır.


Hangi teknikle saç ekimi yaptırmak daha başarılı sonuçlar almamızı sağlar?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle ve tıp dünyasının gelişmesiyle birlikte teknikler aşırı derecede güzel sonuçlar vermektedir. Güzel sonuç veren tekniklerin başında da FUE tekniği gelmektedir. FUE tekniği FUE motoru adı verilen ve özel üretim bir cihazın ucundaki bir milimetreden daha ince iğne uçlarıyla alınan greftlerin açıklık meydana gelen yere nakledilmesi olarak söylenebilir. Bu yöntemin başarı oranı diğer bütün tekniklere göre daha fazladır. Temel olarak FUT yönteminde de başarı oranı oldukça yüksektir. Fakat FUT tekniği klasik bir teknik olmasından ve bazı durumlarda genel anestezi verilmesi gerektiğinden daha ciddi bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle her iki teknik de büyük oranda başarılı sonuçlar almanızı sağlasa da, günümüzde en çok kullanılan saç ekimi tekniği FUE tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.


Saç ekimi operasyonu öncesinde yapılmaması gereken şeyler nelerdir?

Saç ekiminin başarı oranını artırmak ve başarılı bir operasyon geçirmek için ekim işlemi öncesinde bir takım kurallara, uyarılara uymanız gerekmektedir. Bu uyarılar hastanın sağlığı için yapıldığı gibi, operasyonun başarılı geçmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle operasyondan bir hafta önce sigarayı bırakmalı, alkol alıyorsanız almamalısınız. Fakat ben sigarayı bırakamıyorum diyorsanız, azaltabilirsiniz. Böyle bir şansınız da bulunmaktadır. Bunun yanında kan sulandırıcı ilaçları kullanmamak da operasyon sırasında yaşanabilecek hafif çaplı kanamaları engelleyecektir. En önemli konuların başında da bu konu gelmektedir. Her iki uyarıyı da yerine getirdiğiniz takdirde, özellikle operasyon öncesinde rahat kıyafetlerle, karnınız tok bir şekilde kliniğe gittiğinizde doktorunuz da alanında uzman ve tecrübeli bir hekimse başarılı sonuç alma şansınız daha yüksektir.


Saç ekimi operasyonu sonrasında yapılmaması gereken şeyler nelerdir?

Saç ekimi kararını aldınız ve alanında uzman bir doktora saç ekimi operasyonunu yaptırdınız. Fakat saç ekimi operasyonu sonrasında da yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler bulunmaktadır. Operasyon sonrasında tıpkı operasyon öncesinde de olduğu gibi belirli bir süre kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamanız gerekir. Sigara ve alkol noktasında da operasyon öncesinde olduğu gibi bırakmanız veya azaltmanız gerekmektedir. Bunların yanında yeni ekilen saç köklerini güzel bir şekilde korumanız ve aşırı güneş ışığına maruz bırakmamanız yararınıza olacaktır. Tabii ki sadece güneş ışığı değil, yağmur suyuna da maruz kalmaması yeni ekilen saç köklerinin zarar görmemesi anlamına gelecektir. Saç kökleri hassas halde olduğundan dış etkenlere çok açık olmaktadır. Doktorunuzun verdiği ilaçları ve serumları özenle kullanmanız, gerekli tüm uyarıları dikkatle yerine getirmeniz faydanıza olur. Şapka takmamak da yapılması gereken şeylerin arasındadır demek mümkündür.


Saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan bölgede saç dökülmesi olur mu?

Saç ekiminin başarı oranı ve başarılı geçmesi noktasında en önemli sorulardan bir tanesi de saç ekimi yapılan bölgede olabilecek bir saç dökülmesi mümkün müdür üzerine olmaktadır. Saç ekimi özellikle erkek tipi saç dökülmesi olaylarında hiçbir zaman dökülmeyen bir karaktere sahip saç bölgesinden alınan greftlerle yapılmaktadır. Yani alınan greftlerin dökülme özelliği yoktur. Fakat ekim işlemi sonrasında belirli bir süre saç dökülmesi devam edebilir. Başlarda az bir dökülme görülmekte fakat gün geçtikçe ekim yapılan bölgede saç dökülmesi artacaktır. Bu da endişe edilmemesi gereken noktaların başında gelmektedir. Çünkü bu dökülme tamamen doğal bir dökülmedir ve ekilen saçların kökleri kendini koruduğu için hemen ardından yeniden daha gür bir şekilde çıkmaya başlayacaktır. Yani erkek tipi saç ekimi operasyonlarında ekilen bölgede saç dökülmesi yaşanma şansı yoktur.


Kadınlarda saç ekimi operasyonunun başarı oranı nedir?

Günümüzde sadece erkeklerin sorunu gibi görünse de, kadınlarda da çok şekilde saç dökülmesi durumu görülmektedir. Bu durum özellikle doğum sonrası ciddi boyutlara ulaşmakta ve dökülme ileri seviyelere gitmektedir. Fakat kadınlarda özellikle doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi olayı geçicidir ve dökülen saçlar belirli bir süre sonra yeniden çıkacaktır.Tabii ki bazı kadınlarda doğum sonrasında yaşanan saç dökülmesi durumu geçici olmamakta ve dökülen saçlar bir daha geriye gelmemektedir. Bu nedenle çok fazla saç dökülmesi yaşayan kadınlara saç ekimi yapılmaktadır. Fakat kadınlarla erkeklerin saç ekimi başarı oranı arasında farklar bulunmaktadır. Kadınlardan alınan greftlerin dökülmeme gibi bir özelliği yoktur. Bu özellik nedeniyle saç ekimi yapılan bölgede tekrar saç dökülmesi meydana gelebilir. Kesin olarak görülmeyecek bir saç dökülmesi olsa da, bazı kişilerde ekim işleminden sonra da saç dökülmesi yaşanabilir.


Başarılı bir saç ekimi operasyonunda fiyat önemli midir?

Saç ekimi operasyonları ülkemizde genel olarak belirli bir miktar üzerinden yapılmaktadır. Birkaç faklılık haricinde greft başında bir lira civarında fiyatlandırması bulunmaktadır. Fakat bu miktar kliniğe, doktorun uzmanlığına ve tecrübesine göre artabilmektedir. Yalnız greft başı bir liradan aşağı fiyatlar bulmak pek fazla mümkün değildir. Başarılı bir saç ekimi için fiyat önemli olarak görülmese de, kaliteli bir hizmet almak için gereken fiyatı ödemeniz gerekmektedir. Operasyon sonrasında hayatınızın değişeceğini ve farklı bir görünüme kavuşacağınız düşünüldüğünde, psikolojik olarak etkileri göz önüne alındığında fiyatın pek de önemli olduğunu söyleyemeyiz. Fiyattan daha çok başarılı bir saç ekimi ve doğal bir görünüm elde etmek birincil önem verilmesi gereken noktaların başında gelmektedir.