Saç Ekimi Sonrası ve Bakım

Saç Ekimi Sonrası ve Bakım

Saç Ekimi Sonrası ve Bakım

Saç ekimi operasyonunun yaklaşık 1 ile 2 hafta öncesinden başlayan hazırlık sürecine benzer bir süreç, operasyon sonrasında da görülmektedir. Yaklaşık 6 ay boyunca devam eden bu iyileşme süreci içerisinde hastalar bazı hususlarda çok dikkatli olmalıdır. Bu sürecin gerekliliklerine uyan hastalarda operasyonun daha başarılı geçtiği ve iyileşme süresinin kısaldığı saptanmıştır. 6 aylık bu zaman dilimini 2 bölümde incelemek mümkündür. Bu bölümler şu şekildedir:

 • Ekilen saçların tutma süreci
 • Ekilen saçların dökülüp tekrar çıktığı süreç

Ekilen Saçların Tutma Süreci

Saç ekimi operasyonunun hemen sonrasında başlayan bu süreç yaklaşık olarak 5 ile 7 günlük bir zaman dilimini kapsamaktadır. Yaklaşık 1 haftalık bu süreç içerisinde saç derisi oldukça hassas ve mikroplara daha duyarlı bir halde olmaktadır. Bu nedenle saç derisi için ilave önlemler alınması ve enfeksiyon ihtimaline karşı korunması gerekmektedir. Özellikle ilk 3 günlük süreç içerisinde saçlar kesinlikle yıkanmamalıdır. Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk yıkama işlemi genellikle saç ekim merkezlerinde 3 günlük sürenin ardından gerçekleştirilmektedir.
 
Operasyon sonrası bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:
 

 • Kirli, tozlu ve dumanlı ortamlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Ağır işler yapılmamalı ve stresten uzak durulmalıdır.
 • Hem güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için hem de dışarıdaki kirli havadan korunmak için saç derisini sıkmayacak şekilde rahat bir şapka kullanılmalıdır. Şapka ev ortamında çıkarılmalı ve saç derisinin nefes almasına izin verilmelidir. Oksijen saç derisinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Saç derisine hiçbir kimyasal ürün uygulanmamalıdır. Yalnızca doktorun verdiği ürünler veya ilaçlar kullanılmalıdır.
 • İlk 3 günlük sürenin bitiminde saç ekimi operasyonu geçirmiş kişiler için özel olarak üretilen şampuanlar ile saçlar her gün yıkanmalıdır.
 • Yıkama işlemi esnasında ürün 1 veya 2 kez kullanılmalı ve saç derisine çok hassas hareketlerle uygulanmalıdır.
 • Saçları kurutma işlemi sırasında havlu ile saçın nemi yavaş hareketlerle alınmalıdır.
 • Gerekmediği sürece fön makinası kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde ılık ayarda ve saç derisine çok fazla yakınlaştırılmadan kullanılmalıdır.
 • Özellikle ilk bir haftalık süreç içerisinde baş bölgesine gelebilecek darbelerden korunmak gerekmektedir.
 • Uyku esnasında başın üst kısmına yani saç derisine yastık temas etmemelidir.
 • Alkol ve sigara iyileşme sürecini oldukça olumsuz yönde etkileyeceği için özellikle ilk 1 hafta kullanılmamalıdır.
 • Sportif faaliyetlerden ve yorucu işlerden uzak durulmalıdır.

Bu süreçte saç diplerinde kırmızı noktalar oluşması ve kabuklanma meydana gelmesi oldukça normaldir. Bu kabuklanma ve kırmızı nokta görünümü kısa zamanda geçmektedir. Kabuklanmanın uzun dönem geçmemesi, yeni saçların saç derisinden çıkmasını ve uzamasını engellemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora danışılmalıdır. İlk zamanlarda saç derisinde meydana gelen kaşınma hissini giderebilmek için doktorun önerdiği kaşıntı giderici spreyler kullanılabilir.
 


Ekilen Saçların Dökülüp Tekrar Çıktığı Süreç

Saç ekimi sonrası 1 haftalık süreçten sonra yaklaşık 6 ayı kapsayan diğer sürece girilmektedir. Bu süreçte çıkan saçların dökülmesi oldukça normaldir. Çünkü çıkan ilk saçlar zayıf özelliktedir ve asıl saçların çıkması ve güçlenmesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Genellikle 4 hafta sonrasında başlayan bu dökülme süreci, bazı hastalarda daha erken veya daha geç olabilmektedir. 6 aylık bu süreç içerisinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.
 

 • Havuza ve denize girmekten kaçınılmalıdır. Özelikle havuz temizliğinde kullanılan bazı kimyasal maddeler saç derisine oldukça zarar verebilmektedir.
 • Saç kesiminde ustura ve makine kullanılmamalıdır, makas kullanımı daha uygun olacaktır.
 • Jöle ve sprey gibi saç şekillendirici ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca saç boyası yapılmaması gerekmektedir.
 • Özellikle bayanların kullandığı maşa gibi saç şekillendirici makineler saç derisine zarar verebileceğinden kullanılmamalıdır. Fön işlemi esnasında yüksek oranda sıcak hava kullanılması da saç derisine zarar vereceğinden ilk 6 ay kullanılmaması gerekmektedir.
 • Duş esnasında çok sıcak su kullanılmamalı ve basınçlı suya maruz kalınmamalıdır.
 • Saça düzenli aralıklarla yumuşak hareketlerle masaj yapılmalı ve doktor tarafından verilen ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci uzun sürmekte, saçlardaki gürleşmenin gözle görülür bir fark yaratması zaman almaktadır. Bu sebeple sabırlı davranmak gerekmektedir. Dökülen saçlar birkaç hafta içerisinde tekrar çıkmaya, dökülmeyen saç telleri ise kalınlaşmaya ve güçlenmeye başlayacaktır. Saçların yaklaşık yüzde sekseni 6 ile 8 ay arasında çıkmış olacaktır. Saçların tamamının çıkması ve uzaması ise yaklaşık olarak 1 yıl sürmektedir. Bir yılın sonunda saç derisinde operasyona ait izler tamamen gitmiş olacak ve saçlar gürleşerek oldukça doğal bir görünüm alacaktır. İyileşme sürecinin ardından yapılacak bazı bakımlar ile saç ekimi işleminin kalitesi ve kalıcılığı arttırılabilmektedir. Bu bakım yöntemlerinden biri de saç mezoterapisidir.
 


Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi,  saç dökülmesini azaltmak ve saçları güçlendirmek için özellikle son yıllarda sıkça uygulanan yöntemlerden biridir. Saç mezoterapisi,  saç ekim işleminden önce saç sayısını ve kalitesini artırmak için bazı hastalar tarafından yararlanılan bir yöntem olduğu gibi, saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecinin ardından da uygulanabilen bir yöntemdir. Saç mezoterapisi yeni saç köklerinin çıkışına yardımcı olmaktadır. Saç kökleri gelişebilmek için bazı vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bu yöntem ile saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ile bazı antioksidan maddeler saç derisine uygun ince enjektörler ile uygulanmaktadır. Bu sayede kıl kökleri gerekli maddeleri alarak gürleşmektedir ve yeni saç kıllarının çıkışı hızlanmaktadır. Saç mezoterapisi ortalama olarak 10 seansta yapılmaktadır. Genellikle beşinci seanstan sonra saçlarda canlanma ve kıl köklerinde artış gözle görülür seviyelerde olmaktadır. Sekizinci ve dokuzuncu seanslarda saç dökülmeleri oldukça azalır.
 
Saç mezoterapisi özellikle saç ekimlerinden sonra sıkça kullanılan bir bakım yöntemidir. Kalıcı olması ve tedavinin çok uzun sürmemesi bu yöntemin en avantajları taraflarındandır. Saça dışarıdan yapılan bakımlar kısa vadede saçın kendini toparlamasını sağlamaktadır fakat mezoterapi yönteminin kalıcılığı yaklaşık üç ile dört yıl arasında sürmektedir. Bu süreç içerisinde saçlar tamamen kendini yenilediği için tekrar uygulanması gerekmektedir. Saç mezoterapisi saç ekiminden sonra uygulandığında işlemin başarı oranını ciddi oranda arttırmaktadır. Saç ekimi ile yeni saç kökleri çıkması sağlanmakta, mezoterapi işlemi ile yeni saç kökleri çıkmasına destek olunmakta ve saç kalitesi arttırılmaktadır.
 


Saç Mezoterapisinin Uygulanması

Saç mezoterapisi genellikle özel bir saç derisi masajı ile birlikte uygulanmaktadır. Saçlar buhar yardımıyla yumuşatılıp uygulamaya hazır hale getirildikten sonra içerisinde saç besleyici maddeler bulunan enjektörler kullanılarak saç derisine işlem uygulanmaya başlanır. İşlem sırasında ağrı ve acı hissini en aza indirebilmek için bölgesel anestezi işlemi uygulanabilmektedir. Uygulama el ile yapılabileceği gibi bilgisayar destekli makineler aracılığı ile de yapılabilmektedir fakat el ile yapılan işlemde her bölgeye eşit derecede ilaç kullanmak oldukça zor olduğu için genellikle makine yöntemi ön plana çıkmaktadır. Seanslar yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Saç ekiminden sonra olduğu gibi saç mezoterapisinden sonra da yıkama ve kurutma gibi bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlem yaklaşık olarak 10 seans sürmektedir.