PRP'li Saç Ekimi Nedir?

PRP'li Saç Ekimi Nedir?

PRP'li Saç Ekimi Nedir?

PRP platelet – rich plasma olarak açılımı vardır. Bu sistem, hem deri hastalıkları için hem de saç derisi için uygulanır. Aslında; her iki uygulama alanı da hemen hemen aynıdır. Saç ve saç derisi için uygulanan PRP yöntemi, saçların çok daha sağlıklı çıkması, uzaması ve deri hastalıklarının son bulması adına bir çaredir. PRP, dökülmeye yüz tutmuş saçları ve saç derisini düzeltir iken öte yandan da mutlaka çok daha sağlıklı saçların çıkması ile birlikte çok daha fazla sağlıklı saç derisine sahip olmaya fırsat tanıyor.


PRP Nedir?

PRP genel itibari ile her insan vücudunda olması gereken trombosit seviyesini ayarlar. Trombosit, tüm bireylerin en doğal plazma sıvısı olarak bilinmelidir. PRP uygulamalarının en güzel ve cazip kısmı, kişilerin kendi kanlarının kişilerin derisine ilaç olarak geri dönmesidir. Yani bu halde; farklı bir kimyasalın kişinin bünyesine girmesine izin verilmez. Ve vücut, yeni bir kimyasalı bünyesine almak adına herhangi bir çaba sarf etmek zorunda kalmaz. PRP ameliyatı ve uygulaması bir nevi kişilerin kendilerine kan bağışı yapması olarak da algılanabilir. Kişilerin kendi kanları ile saç derisi problemlerini çözüyor olmaları herhangi bir alerjik reaksiyonlarla karşılaşma ihtimalini de ortadan kaldırır.


PRP Hazırlık Aşaması Nasıl Olur?

PRP’nin uygulama alanı bulacağı kişiden normal oranda yani; 10 cc kadar bir kan alımı gerçekleşir. Kan içerisinde yer alan trombosit seviyesinin arttırılması için mutlaka; içerisinde farklı kitlerin bulunduğu bir steril ortama taşınır. Ve diğer bir aşama ise; santrifüj edilerek kan içerisinde yer alan tüm hücreler ayrıştırılır ve hemen ardından da trombosit seviyesinin en yüksek hale geldiği oranlara ulaşılmaya çalışılır.

Tüm bu hazırlıkların ardından kan içerisinde yer alan trombosit seviyesi yaklaşık olarak 4 ila 8 katlık bir atışı görür. Trombositler, saç derisinde yer alan bazı hücreler ve farklı maddeler ile birleştiği andan itibaren, onarıcı ve çok daha etkili bir madde halini alır.


PRP Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç ve saç derisi sorunu yaşayan her birey, PRP yönteminden yararlanabilir. Genel itibari ile sayılır ise;
 

•      Genetik olarak saç sorunu yaşayan bireyler,
 

•      Saç derisi sorunu olanlar,
 

•      Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalanlar,
 

•      Saçları sağlıksız ve aşırı ince telli olanlar, PRP yöntemini uygularlar ise mutlaka olumlu sonuçlar ile karşılaşacaklardır.


PRP Saç Ekiminin Olumsuz Bir Sonucu Var mıdır?

PRP uygulaması, kişilerin kendi kanları ile yapıldığı için herhangi bir olumsuz etkisinin görülmesi mümkün değildir. Fakat yine de kişilerin karşılaşabilecekleri en olumsuz sonuç; PRP uygulamasının sonuç vermiyor olmasıdır.

Yani; bireylerin bazı saç sorunlarının giderilmesi adına tek seferlik uygulamada sonuç veremeyecek olabilir. Bu halde ise; seans sayısı arttırılabilir yahut da ek olarak bir tedavi yöntemi ile birleştirilebilir.